fbpx
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС: 0700 175 78
Select Page

Представете си, че в бъдеще ще можем да помагаме на децата си да се възстановяват от травми по-бързо и по-добре. Учени от Виена са направили голяма крачка към това, като са открили начин да “отглеждат” хрущял в лаборатория.

Как работи това?

  1. 3D принтиране: Учените използват специален 3D принтер, за да създадат малки топчета, подобни на гъба.
  2. Стволови клетки: Тези топчета се запълват със специални клетки, наречени стволови клетки, които могат да се превърнат в хрущялни клетки.
  3. Изграждане на хрущял: Топчетата се подреждат като пъзел и стволовите клетки започват да изграждат истински хрущял.
  4. Специални форми: Най-хубавото е, че учените могат да контролират формата на хрущяла, така че да пасне точно там, където е необходим.

Защо това е важно?

Хрущялът е като възглавничка в нашите стави и ни помага да се движим без болка. Когато се повреди, е трудно да се възстанови. Това ново откритие може да помогне на децата, които са имали травми, да се възстановят по-бързо и да имат по-здрави стави в бъдеще.

Какво следва?

Учените се надяват, че скоро ще могат да използват този метод, за да помогнат на хора с увреден хрущял. Освен това, те смятат, че тази технология може да се използва и за отглеждане на други тъкани в тялото.

Защо да съхраним стволови клетки на нашето бебе?

Съхраняването на стволови клетки при раждането на вашето дете може да му осигури достъп до най-новите лечения в бъдеще, включително и такива, които използват 3D принтиране и стволови клетки. Това е като да дадем на детето си подарък за здраве, който може да използва, ако някога има нужда.

Ако искате да научите повече за това как стволовите клетки могат да помогнат на вашето дете, свържете се с нас още днес!

Оригинална статия: https://cells4life.com/2024/04/growing-cartilage-using-stem-cells-and-3d-printing/

Използвани източници:
[1] Vienna University of Technology. “Artificial cartilage with the help of 3D printing.” ScienceDaily. ScienceDaily, 12 February 2024. <www.sciencedaily.com/releases/2024/02/240212133139.htm>

[2] Oliver Kopinski-Grünwald, Olivier Guillaume, Tamara Ferner, Barbara Schädl, Aleksandr Ovsianikov. Scaffolded spheroids as building blocks for bottom-up cartilage tissue engineering show enhanced bioassembly dynamics. Acta Biomaterialia, 2024; 174: 163 DOI: 10.1016/j.actbio.2023.12.001

[3] Vasanthan, Jayavardini et al. “Role of Human Mesenchymal Stem Cells in Regenerative Therapy.” Cells vol. 10,1 54. 31 Dec. 2020, doi:10.3390/cells10010054

    function loadRetarget39143(){ var scr = document.createElement("script"); scr.setAttribute("async", "true"); scr.type = "text/javascript"; scr.src = "//" + "bg.search.etargetnet.com/j/?h=310259ba822fe35d"; ((document.getElementsByTagName("head") || [null])[0] || document.getElementsByTagName("script")[0].parentNode).appendChild(scr); }
    Заявете своя въвеждащ набор от документи

    не съм бременна

    ДАВАМ СЪГЛАСИЕТО СИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ЛИЧНИТЕ МИ ДАННИ

    За целите на заявката и за да имаме възможност за обратна връзка с Вас, са необходими личните Ви данни, изписани по-долу в полетата. Уверяваме Ви, че същите ще бъдат използвани единствено за целите на запитването и сме предприели всички необходими мерки за защита от загуба или злоупотреба с тях.