Какво причинява аутизъм?
Точната причина за аутизма в момента остава неясна. Общоприето е обаче, че той се причинява от комбинация от генетични и фактори на околната среда, които могат да повлияят на развитието на мозъка на индивида. Те могат да доведат до нарушения в структурата и функциите на мозъка и впоследствие да се стигне по- късно до диагноза аутизъм. Предишни изследвания също така свързват промените в имунитета по време на пренаталния и постнаталния стадий с промените в развитието на мозъка и съответно увеличените рискове от аутизъм.
По- рано през 2019 г. беше съобщено, че приблизително 700 000 възрастни и деца във Великобритания са аутисти – около 1% от цялото население на Обединеното кралство. Счита се, че повече от 1 на всеки 100 деца във Великобритания има аутизъм, като диагностицираните момчета са четири пъти повече от момичетата.
Според скорошно проучване, ръководено от изследователския център за аутизъм, приблизително 300 000 деца с аутизъм все още не са диагностицирани. Разстройството засяга не само хиляди деца, но и живота на родителите и семействата им. Проучванията са установили, че в пренаталните етапи повишените нива на автоантитела на майката, които са насочени към тъканите в развиващия се плод, могат да окажат влияние върху развитието на протеини на мозъка на плода. И това потенциално може да доведе по- късно до диагноза аутизъм. Това се дължи на автоантителата, които нарушават производството на нервни стволови клетки в нервната система, влияят върху развитието на мозъка и водят до понижена способност за социални контакти.
Изследванията също така показват високи нива на невровъзпаление в мозъка на деца с аутизъм в постнатален стадий. Възпалението може да създаде промени в структурната свързаност в различните региони на мозъка, особено в нервната система, която е от решаващо значение за регулирането на социално-емоционалното поведение. Сканирането на мозъка на деца с аутизъм показва значителни разлики във формата и структурата на мозъка в сравнение с останалите деца. Въпреки че няма лечение за аутизъм, налични са редица други интервенции, които предоставят помощ и подкрепа на деца и родители. Съществуват обаче и нарастващи доказателства, които подкрепят използването на терапия със стволови клетки от пъпна връв при аутизъм.
Значение на съхранението на кръв и тъкани от пъпната връв
Както беше показано в това проучване, стволовите клетки от кръвта от пъпната връв могат да бъдат и са използвани за успешно подобряване на симптомите на деца с аутизъм. До такъв извод са достигнали и други предишни изследвания и клинични изпитания. Все повече родители решават да запазят кръв и тъкани от пъпната връв на бебето, за да лекуват състояния като аутизъм, както и много други заболявания и разстройства. Всъщност беше съобщено, че кръвта от пъпната връв може да лекува над 85 заболявания и разстройства, включително церебрална парализа, левкемия и болест на Паркинсон.
Recent Comments